درحال بارگذاری...

شهرداری مشهد در حوزه فرهنگ سازی ضعیف است

عضو شورای اسلامی شهر مشهد از ضعف شهرداری در پرداختن به بعد اجتماعی ، انتقاد کرد و گفت : شهرداری مشهد تا حدی در بعد اجتماعی غفلت کرده است.
محمدرضا دیمه‌کار ، با بیان این مطلب ، اظهار داشت : متاسفانه علی‌رغم اینکه بودجه‌های خوبی در این سال‌ها در شهر مشهد به حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی اختصاص یافته است ، اما در حوزه ترافیک از جمله فرهنگ‌سازی صحیح ‌ترافیک ، نصب تابلو‌های تبلیغاتی و آموزش فرهنگ شهروندی کوتاهی کرده‌ایم .
وی در خصوص اساسی‌ترین وظایف شهرداری‌ها ، اظهار داشت : توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی بسیار مهم و از وظایف اصلی شهرداری است زیرا کار شهرداری فقط حفظ ساخت و ساز نیست بلکه شهرداری‌ها باید سعی کنند روح دیانت و اخلاق اسلامی را در فضای شهرها ساری و جاری کنند ، امروزه خیلی از مسائل و مشکلاتی که در شهرها با آن روبه‌رو هستیم ناشی از دوری از فضایل اخلاقی است زیرا قطعا هرچه قدر از فضائل اخلاقی فاصله بگیریم مشکلات و گره‌های زندگی پیچیده‌تر و بیشتر خواهد شد .
این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با انتقاد از حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری ، افزود : یکی از آسیب‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد این است که از نیروهای علاقه‌مند ، خودجوش و بی‌توقع کمتر استفاده شده و همه مسائل فرهنگی به سمت و سوی مسائل مالی و مادی سوق داده شده است و دیگر کمتر فردی حاضر است در حوزه فرهنگ در شهرداری بدون توجه به مسائل مالی فعالیت کند .
دیمه‌کار ، تصریح کرد : اگر شهر کثیف ، آلوده ، بی‌نظم و شلوغ باشد هر کس که از خارج از این کشور وارد این شهر می‌شود اگر با ترافیک‌های سنگین، آلودگی صوتی، ساختمان‌ها و خیابان‌های فرسوده و … روبه‌رو شود مایه بی‌آبرویی نظام جمهوری اسلامی می‌شود بنابراین توجه به این موضوع برای وجهه خارجی نظام اسلامی بسیار مهم است .
وی تصریح کرد : مسئله شهر‌سازی نیز از وظایف اساسی و بسیار مهم شهر بوده که در این مورد توجه به اصولی ‌بودن معابر و خیابان‌ها و حمل و نقل از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی در رابطه با جایگاه شهرداری در کشور ما ، اظهار کرد : شهرداری در ایران به عنوان یک نهاد اجرایی بوده که زیرنظر شهردار که به صورت غیر‌مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شود ، اداره می‌شود و دارای وظایف متعددی است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌‌توان به پاکیزه نگه داشتن شهر، جمع‌آوری و حمل زباله شهری، صدور مجوز‌های ساخت و ساز‌های شهری، دریافت عوارض شهری از شهروندان همچنین برقراری نظم در شهر اشاره کرد.
این عضو شورای اسامی شهر مشهد افزود: در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه‌های شهرداری‌ها در کشور عدم اعمال مدیریت واحد شهری، تامین درآمد شهرداری، خدمات‌رسانی به مردم، سیستم‌های اطلاعات شهری، حمل و نقل و ترافیک، تامین مسکن، کاربری‌های و ساخت وسازها و حفاظت از حریم شهرها است.
دیمه‌کار در خصوص اینکه برای ارتقاء خدمت‌رسانی بیشتر شهرداری و انجام وظایف بهتر بایستی در مدیریت شهری دو امر تقویت و ارتقاء حس مسئولیت‌پذیری شهروندان و نیز ارتقاء و تقویت حس تعصب صحیح سازمانی در کارکنان شهرداری ایجاد و تقویت شود، تصریح کرد : در جهت تحقق اهداف نام‌برده، پیش‌نیاز هدف اول، هدف دوم است به این معنی که ایجاد حس مسئولیت‌پذیری شهروندان وابسته به تعصب سازمانی در کارکنان شهرداری است .
وی با عنوان اینکه ۹۰ درصد تعصب سازمانی با کارآمدی خوب ، کیفی و قوی در شهر و شهرداری ، ضابطه‌مندی به جای رابطه، ایجاد حس مشارکت در مسیر ترقی بر اساس کارآمدی و شایسته‌سالاری و امکان دستیابی به بالاترین رده سازمانی، مالی و اداری قابل شکل‌گیری است، تصریح کرد : در اینجا منظور دقیقا شایسته سالاری است و مقصود سنوات خدمت و روابط نیست .